KUŽELKÁŘSKÝ ODDÍL

Tyto stránky budou sloužit pouze k online přenosům a podobným záležitostem.

Kalendář akcí

Internetové obchody

MegaHry Váš internetový obchod Kuželkářská obuv Váš internetový obchod Kuželkářská obuv Váš internetový obchod Prodej PC her online

SMS Zdarma

Vše na mobil klikni

Vše na mobil

Podpořte stránky oddílu

Novinky

Vznik hry kuželky

Určit zodpovědně dobu vzniku hry v kuželky je úkol velmi těžký. Jasné však je, že kuželky jsou jednou z nejstarších her. Počátky této hry je možno přiřknout Asii v době babylonské 4500-1300 p.n.l. První písemné zprávy se datují z 12 století p.n.l. a jejich autorem není nikdo jiný než řecký pěvec a básník Homér. Řeckými kolonisty pak byla hra v kuželky rozšířena do Itálie v 7 až 8. století p.n.l. Rozšíření hry do balkánských zemí můžeme položit do období 2. až 4. století p.n.l Do dalších evropských zemí se pak rozšířila za doby římského impéria. Hra v kuželky bývala doplňkem slavností v době pokanské. První písemné zprávy o hře v kuželky na našem území se zachovaly až z roku 1250 a byl to zákaz her Přemyslem Otakarem II. V našem písemnictví náme dostatek dokladů o tom, že hra v kuželky byla u nás velmi rozšířená.
Dost obšírně popis hry v kuželky uvádí německý básník Hugo von Timberg v díle "Nenar". Ve svém líčení se zmiňuje jen o třech kuželkách. V roce 1522 německý básník Murner již píše alegorickou báseň s námětem hry v kuželky. V této době byla hra v kuželky v Německu rozšířená a přenesla se do Nizozemska a Anglie. V německých perokresbách je devět kuželek postavených do čtverce a jsou poráženy koulí volně hozenou po zemi nebo koulí visutou, zavěšenou na šibenici. Na anglických perokresbách je počet různý - 6, 8, 9. Nejsou však postaveny do čtverce, nýbrž stojí v řadě. Házelo se do nich pálkou, obuškem, klackem z hlubokého podřepu nebo sedění na bobku.
Zpočátku se házelo vhodnými kameny (oblázky) vzduchem na vzdálený cíl, koulelo se kulatými kameny po upravené zemi ve volném prostranství na kolíky rozestavené v přiměřené vzdálenost od sebe i od hráče. Později byla zem upravena po straně otesanými trámy, Vznikaly kuželníky nekryté a kryté, často jen v prostoru pro hráče.
V další vyvojové etapě byla zem mezi postannými trámy speciálně upravena (udusána, pokryta pískem nebo betonem) a trámi se nahradily prkny - mantinely. Kameny nahrazovaly koule z tvrdého dřeva, jednoduché kolíky ustoupily dřevěným kuželům různých velikostí tvaru a počtu.


První sportovní organizace na evropském kontinentu vznikla již v roce 1885 v Drážďanech, v roce 1926 byla ve Stockholmu založena mezinárodní kuželkářská organizace International Bowling Association (IBA), naši zemi v ní zastupoval od roku 1931 německý svaz. Stále však sílily snahy utvořit svoji vlastní organizaci. K tomu došlo 11. ledna 1937, kdy vznikla Asociace československého sportu kuželkářského a jejím prvním předsedou byl zvolen Pavel Varsik. Dne 1.4.1937 registrovala již ASČK 620 členů z 31 klubů a kroužků. Druhá světová válka však znamenala konec činnosti ASČK a utvořen byl SČK (Svaz českých kuželkářů) a SAZK na Slovensku jako protiváha německého kuželkářského svazu. Po jejím skončení byla v říjnu 1946 ustavena nová vrcholná organizace ČAKS (Československá asociace kuželkářského sportu) a jejím předsedou JUDr. Otakar Kádner.


Každý sport se, samozřejmě, hodnotí hlavně podle sportovních úspěchů a kuželkáři jich dobyli opravdu hodně. Stříbrných a bronzových medailí od roku 1955 do konce roku 2005 získali 104.